Nederland zal het water toch als iets kostbaars moeten gaan zien

  • 35 jaar expertise in water
  • Betrouwbare kwaliteit
  • Innovatieve oplossingen
  • Uitstekende service

12 augustus 2019

Nederland zal het water toch als iets kostbaars moeten gaan zien

Zorgen met betrekking tot water gaan in Nederland altijd eerder over een overschot dan over een tekort. Het waterbeheer is dan ook vooral gericht op het tegenhouden van water en het afvoeren naar zee. Weiden en landbouwgrond zijn eerder te drassig dan te droog, vandaar dat het grondwaterpeil in bijvoorbeeld veenweidegebieden kunstmatig laag wordt gehouden.

Dat waterbeheer zal moeten veranderen. Een signaal hiervoor kwam van waterbedrijf Vitens. Als gevolg van de hitteperiode van vorige maand moest het bedrijf in Twente meer water oppompen dan volgens de vergunning was toegestaan om in de grote behoefte aan drinkwater te kunnen voorzien. De voorraden in de depots zijn niet groot genoeg voor zo’n piekperiode.

Dat zal vaker gaan gebeuren, gezien de sombere verwachtingen over de klimaatverandering, zoals in het IPCC-rapport staat dat donderdag uitkwam. Daarin waarschuwt het VN-klimaatpanel voor grote problemen in de voedselvoorziening en de beschikbaarheid van schoon drinkwater. Die problemen zullen vooral na 2050 nijpend worden. Het rapport is het zoveelste in een reeks. In dit geval moet de herhaling van de boodschap juist leiden tot grote alertheid. Om te voorkomen dat komende generaties in bepaalde gebieden wereldwijd te kampen zullen krijgen met levensbedreigende tekorten aan drinkwater en aan voeding, doordat de grond te droog en te onvruchtbaar is voor landbouw, zijn ingrijpende maatregelen nodig. In het ene gebied dreigen overstromingen, elders dreigt woestijnvorming. Vooral in het Midden-Oosten, Noord-Afrika en India zal een tekort aan drinkwater komen in de tweede helft van deze eeuw, waarschuwt het IPCC.

Kortetermijnproblemen
In een delta als Nederland vraagt de klimaatverandering erom zuiniger met water om te gaan dan we eeuwenlang gewend waren. Water moet meer worden opgevangen en opgeslagen, als voorraad voor piekperiodes. Dat vraagt om ferme beslissingen, gezien de forse ruimte die nodig is voor natuurlijke waterreservoirs.

Het betekent ook een ander beheer van het grondwaterpeil. Als dat zo laag is dat veengebieden verdrogen, komt daardoor veel CO2 vrij. Dat betekent een afweging van enerzijds het belang van de boeren die niet met hun landbouwwerktuigen in de modder willen vastlopen en anderzijds dat van het klimaat.

Het IPCC-rapport van deze week laat zien dat lokale, kortetermijnproblemen, zoals van het waterbedrijf Vitens in Twente, een structurele achtergrond hebben. Nederland zal het water, in overvloed aanwezig, toch moeten gaan zien als iets kostbaars. Dat vraagt om zorg en beleid. Dat beleid zal minder eenduidig kunnen zijn dan het geweest is.

Bron: Trouw, 10 augustus 2019

Meer interessante nieuwsberichten

Persfoto Waterzuinige Wijken

Samen bouwen aan waterzuinige wijken van de toekomst

17 april 2026

Op 17 april 2026 kwam Mijn Waterfabriek met bestuurders, overheden, brancheorganisaties en bedrijven uit de water, bouw -en installatiesector samen in Amersfoort voor de lancering van het manifest Waterzuinige Wijken. Met dit manifest roepen de meer dan 65 partners van de Bouwtafel Waterzuinige Wijken op tot actie om samen bouwen aan waterzuinige wijken van de toekomst. Hiermee beoogt de Bouwtafel een toekomst te creëren waarin er duurzaam water wordt gebruikt in nieuwe en gerenoveerde woningen.
Regenwatersysteem HOME Connect De Tippe

Regenwatersysteem van Mijn Waterfabriek toegepast in De Wilde Kievitsbloem in De Tippe

13 april 2026

In de nieuwe woonbuurt De Wilde Kievitsbloem in De Tippe (Zwolle) wordt een innovatieve stap gezet in duurzaam watergebruik. Mijn Waterfabriek levert hier het regenwatersysteem waarmee in 22 sociale huurwoningen de toiletten worden doorgespoeld met gefilterd regenwater. Daarmee wordt structureel drinkwater bespaard en bijgedragen aan een toekomstbestendige woonomgeving.De ontwikkeling van De Wilde Kievitsbloem is een samenwerking tussen Ter Steege Bouw Vastgoed Hardenberg, deltaWonen en Openbaar Belang. De bouw van de 22 grondgebonden sociale huurwoningen gaat binnenkort van start.
McDonald's Hooggelegen

Duurzaamste McDonald’s restaurant van Nederland – Utrecht Hooggelegen

24 maart 2026

Duurzaamheid in de praktijk: slim omgaan met water én energieDe opening van het nieuwe McDonald’s restaurant in Utrecht Hooggelegen laat zien wat er mogelijk is wanneer innovatie en samenwerking samenkomen. Een project dat niet alleen inspeelt op netcongestie met een slim energiesysteem, maar ook laat zien hoe integraal duurzaam bouwen eruitziet.Bij Mijn Waterfabriek zijn we trots dat water een belangrijke rol speelt in dit soort toekomstgerichte projecten.
Pompsysteem en filtersysteem voor regenwater

Regenwatergebruik bij een industrieel bedrijf

24 maart 2026

Bij een nieuwe bedrijfshal van een industrieel bedrijf in Zeeland is een professioneel regenwatersysteem geplaatst waarmee alle 21 toiletten, 18 urinoirs en een hoge drukspuit worden voorzien van gratis, zacht en schoon hemelwater. Het gebouw is heel duurzaam gebouwd, de toiletten spoelen met Spa Blauw was dan ook uitgesloten voor de ondernemer.Keurig installatiewerk overigens.